Одним із критеріїв вибору каміна є тип палива, на якому він буде працювати. Адже на ринку зараз присутні каміни, що працюють на твердому, на рідкому, і на газоподібному паливі, і навіть від електричного струму.
Тому, зважаючи на умови, де буде використовуватись камін, на можливість забезпечити камін відповідним енергоносієм, а також на очікуваний ефект від експлуатації каміна, потрібно зробити вибір на користь того чи іншого палива.
Якщо говорити про електричні каміни – то це звичайні електричні нагрівачі потужністю від 1500 до 2500 Вт з візуальною імітацією дров’яного каміна. Сучасні версії таких камінів оснащені навіть візуальними і звуковими ефектами, якими виробники намагаються зімітувати дров’яний камін.
Очевидно, що таким каміном не обігрієш велике приміщення, що вже говорити про ціле помешкання. Крім того, усі електричні нагрівачі висушують повітря, а це створює певний дискомфорт і негативно впливає на самопочуття, особливо для людей, що мають проблеми з дихальними шляхами.
Газові каміни вимагають дозволу на встановлення та підключення від локальних газових служб, що є досить клопіткою процедурою.
Крім того, газові каміни мають досить низьку енергетичну ефективність, і виділяють тепло тільки під час горіння палива. Газові каміни додатково підключають до джерела електричного струму, оскільки саме від електричного струму працює автоматика і органи управління сучасних газових камінів.
Біокаміни працюють на рідкому паливі – здебільшого, на технічному спирті. Єдиною їх перевагою є те, що їх можна встановлювати практично будь де у будівлі, вони не потребують димоходу.
Такі каміни мають виключно декоративну функцію.
Каміни, що працюють на твердому паливі – це класика опалювальних пристроїв, що розвивались і вдосконалювались сотні років. Сучасні твердопаливні каміни можуть працювати на дровах, деревних брикетах і пелетах, вугіллі чи торф’яних брикетах.
Найбільш калорійним серед них є кам’яне вугілля, однак його використання супроводжується утворенням великої кількості золи після спалювання, і постійною присутністю чорного вугільного пилу. Рекордсменом по кількості золи, що утворюється внаслідок спалювання, є торф, а от його калорійність при цьому залишається на рівні спалювання звичайної деревини, чи навіть нижче.
Пелети і брикети, виготовлені з деревини, мають таку ж калорійність, що і деревина, однак вони вимагають особливих умов зберігання. Справа в тому, що пелети і брикети виготовляють з дерев’яної стружки або подрібненої деревини шляхом пресування і висушування.
Якщо вони будуть зберігатись у вологому середовищі (навіть без прямого впливу атмосферних опадів), то легко вберуть у себе вологу з повітря, а вологе паливо має нижчу теплотворну здатність (частина вивільненої при горінні енергії витрачається на випаровування води).
Якщо ж говорити про дрова, то вони можуть сміливо зберігатись на вулиці. При цьому достатньо забезпечити їх накриттям від атмосферних опадів, а також створити умови для їх природної вентиляції.
Здебільшого, саме в таких умовах відбувається природнє висушування дров. А перед використанням, достатньо перемістити необхідну кількість дров у сухе приміщення на кілька годин. Кількість золи, що утворюється при спалюванні дерев’яних дров (як і деревних брикетів і пелет), найнижча серед перерахованих вище твердих видів палива. І тут на перший план виходить екологічність палива.
Вважається, що, чим менше золи залишається після спалювання палива (чим повніше згоряння), тим більш екологічним воно є. В більшості європейських країн, що дбають про навколишнє середовище, вже понад рік діють нові жорсткі обмеження щодо викидів у атмосферу шкідливих сполук, що утворюються при спалюванні твердого палива у камінах і печах (Ecodesign 2022).
Україна на шляху до Євросоюзу адаптує своє законодавство до загальноприйнятих європейських норм, тому незабаром ці обмеження торкнуться і нас. Єдиними екологічними видами палива залишаться дрова і брикети з пелетами. При цьому, якщо порівнювати ціну, доступність, легкість зберігання, зрештою естетичний ефект від використання, то шальки терезів однозначно схиляються на користь дров.
Повертаючись до теми екологічних стандартів, не можна забувати і про вимоги до камінів, адже саме вони повинні забезпечувати максимальну повноту згоряння палива і мінімальну кількість викидів у атмосферу, задовільняючи при цьому потреби користувача.
На сьогоднішній день, в рамках дії стандарту Ecodesign 2022 у Європі, допускаються до продажу, монтажу і експлуатації лише ті моделі камінів, які виконують вимоги цього стандарту, і мають відповідну відмітку про це.
Якщо ви хочете купити камін, то серед вартих уваги брендів є XFire, Scan і KFD, ексклюзивно представлені в Україні компанією Камінін-Україна. Практично всі моделі цих брендів, що представлені на території України, достойні уваги. Інформацію про XFire, Scan і KFD ви з легкістю знайдете на сайті компанії Камінін-Україна, а всю додаткову інформацію вам доведуть наші професійні менеджери будь яким зручним для вас способом (телефоном, через месенджери чи соцмережі, або особисто, в салоні).